Wysokie mieszkanie w kamienicy? Zainwestuj w ogrzewanie podłogowe
Mieszkanie z wysokim sufitem w kamienicy w centrum? Klasa i niesamowity klimat, pomijając oczywiste zalety takie jak bliskość istotnych punktów na mapie. Niestety każdy medal ma dwie strony – wysokie mieszkania są bardzo zimne. Doniesiono nam o przypadkach, w których zdesperowani najemcy musieli dogrzewać je… nawet latem. Jak sobie z tym poradzić? Na myśl przychodzi ogrzewanie podłogowe. Ale czy to się opłaca?
Jak ogrzać mieszkanie w kamienicy?
Proponowanych rozwiązań jest kilka. Większość osób zapytana o to, co zrobić, aby ogrzać mieszkanie w kamienicy odpowie, że najlepiej byłoby je zmienić! Co jeżeli jednak od zawsze marzyliśmy o wysokim suficie i pięknym, wpuszczającym dużo światła wysokim oknie? Przychodzimy z rozwiązaniem. Dobrym pomysłem na ogrzanie wysokiego mieszkania jest ogrzewanie podłogowe. Dlaczego? Cząsteczki w powietrzu poruszają się odmiennie zależnie od temperatury. Ciepłe powietrze jest rzadsze, a więc lżejsze i unosi się do góry. Zimniejsze pozostaje przy ziemi. Oznacza to, że tradycyjny grzejnik ogrzewa powietrze w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. To zaś od razu leci prosto pod sufit – który przecież jest w naszym przypadku wysoko! W efekcie przy ziemi jest zimno. W przypadku ogrzewania podłogowego powietrze nagrzewa się przy ziemi i powoli unosi do góry, wypełniając całe pomieszczenie całe pomieszczenie. Dzięki temu to doskonałe rozwiązanie w pokojach o wysokich sufitach.
Ile kosztuje instalacja ogrzewania podłogowego?
Chociaż ogrzewanie podłogowe w porównaniu do alternatyw prezentuje dosyć wysokie koszty jednorazowe, bo co do zasady koszt instalacji ogrzewania podłogowego jest 30% wyższy niż w przypadku grzejników – 110-1120 zł/m2, to jest w tym pewien haczyk. Czy ogrzewanie podłogowe jest ogólnie droższe? Otóż niekoniecznie. Jest tak dlatego, że w przypadku ogrzewania podłogowego optymalna jest temperatura o 1°C lub 2°C niższa. Oznacza to, że koszty ogrzewania zmniejszone są o mniej więcej 12% w skali rocznej. Zatem chociaż sama instalacja jest droższa, na dłuższą metę bardziej się opłaca. Jeżeli zaś zainwestujemy w ogrzewanie podłogowe założone przez profesjonalistów, będzie nam służyć przez długie lata.
Dlaczego warto? Zalety ogrzewania podłogowego
Poza oczywistą dogodnością i naturalnym dopasowaniem tej metody ogrzewania do wysokich mieszkań w kamienicach, ogrzewanie podłogowe ma szereg innych, uniwersalnych plusów, które warto rozważyć wybierając sposób ogrzewania. Zalety ogrzewania podłogowego to:
- wspomniane obniżenie kosztów ogrzewania;
- komfort – ogrzane nogi, a świeże, chłodniejsze powietrze bliżej twarzy;
- brak nieestetycznych grzejników zajmujących ściany;
- zwiększona wilgotność powietrza – koniec z kurzem i roztoczami.
Jeżeli chodzi o wilgotność, opisana zależność wynika z tego, że tradycyjne grzejniki bardzo zwiększają suchość w powietrzu, stąd też siłą rzeczy ogrzewanie podłogowe lepiej się w tej kwestii spisuje. Z tego powodu ogrzewanie podłogowe nadaje się dla alergików – w domu jest mniej kurzu. To wszystko powoduje, że ogrzewanie podłogowe zawsze jest dobrym pomysłem – a szczególnie w problematycznej w kwestiach grzewczych kamienicy.